Chci být víc než jen adventní kalendář

1. prosince 2017 v 1:48 | Bloud. Well Bloud. |  Dobrý skutek ještě nikdy neutek
Rozmohl se nám u nás doma takový nešvar. Můj momentálně nejoblíbenější muž, ve zdejších blogových vodách známý jako sluníčkář a pravdoláskař s diagnózou Multikulti+, se zhlédl v takzvaných opravdových dárcích. Reálně tak hrozí, že pod stromečkem najdu dvacet kuřat, ze kterých neuvidím ani stehýnko, protože je všechny dostanou lidi v Africe. Otyl se zase může obávat očkování ztělesněného do panenky Unicef. Budiž mi útěchou, že po injekci bude plakat malé Afričanče a ne náš nejmilejší.

Takové soužití jednoho poznamená. Dlouhou dobu jsem si lámala hlavu, čím bych mohla přispět světovému míru v čase adventním já, až se přihodil tento kalendář. Pod každým jednotlivým okénkem po rozkliknutí najdete jeden tip, jak být prospěšný lidem s mentálním postižením, aniž byste s tím měli nějaké zvláštní výdaje. Neb některé doporučované produkty a služby si pravděpodobně pořizujete tak jako tak. Doporučuji dodržovat předepsané dávkování (1 okénko/1 den) a přeji poklidný advent:

Okénko první - Pořiďte si diář

Pro všechny staromilce, kteří chytají tik do pravého oka, kdykoliv je někdo vybídne, ať si poznačí schůzku do google kalendáře, tu máme jeden poctivý papírový diář od NAUTISU. Nejenže si do něj můžete nalajnovat budoucnost a prohlédnout si fotky od fotografů zvučných jmen, ale také vám poradí, čeho se držet a čeho se zdržet při komunikaci s lidmi s poruchou autistického spektra. Výtěžek putuje na zajištění pobytových služeb pro lidi s autismem a problémovým chováním. Modří a diváci dokumentu Děti úplňku vědí.


Okénko druhé - Dejte si kafe

Nadechnout se vůně nepopsaných listů, cvaknout barevnou propiskou a v novém diáři zapsat všechny důležité narozeniny, poznačit jmeniny a další důležité termíny. K tomuto tradičnímu rituálu chybí už jen dobrá káva*. "Ale prosím, beze všeho," řeklo kouzelné sluchátko a hned začalo drmolit jednu kavárnu s dobrou kávou za druhou: Kavárna Mezi řádky - Bistro U dvou přátel - Café Martin - Garden Café Taussig - Kavárna Anděl - Kavárna u svaté rodiny Další tipy na kavárny vám poskytne aplikace SIMPatické kavárny.


Okénko třetí - Darujte asistenci

To mám jako chytit Blouda, ovázat mu červenou mašli kolem krku a poslat ho asistovat nějakému klientovi? Můžete to zkusit! Pro vás neúspěšné tu mám pár dalších návrhů:

  • pro mělkokapsé -> vyberte si na stránkách Asistence, kolik hodin chcete darovat a zaplaťte je
  • pro hlubokokapsé -> přihlašte se jako dobrovolník do organizace v místě vašeho bydliště a asistenci poskytněte vy sami (nebojte, zaškolení je samozřejmostí)
  • pro bezkapsé -> vyzvěte přátele, ať vám nedávají dárky a ať místo nich darují asistenci - skvěle jim k tomu poslouží web darujme.cz
Okénko čtvrté - Nakupte dárky

Štanglička vysočiny pro Čendu, televize pro Jirku a bezedná bonboniéra pro asistentky? Nic takového po vás nechci. Stačí když přes internet nakoupíte standardní dárky pro své muže/ženy/děti/milence/milenky a další přízeň. Jen je potřeba nejdříve zajít na stránky Givt, zadat váš oblíbený eshop a vybrat neziskovku, kterou chcete podpořit.
Nezaplatíte ani korunu navíc oproti běžné útratě a přesto Givt odkáže část vašich peněz tam, kde jsou potřeba. A to nejen na Vánoce.

Okénko páté - Vyražte do Neratova

Neratov je malebná vesnice v Orlických horách a zároveň občanské sdružení, které zapojuje lidi s mentálním postižením do běžného života. Připraví vám pokoj v místním penzionu, naservírují snídani, popřejí šťastnou cestu před nízkohorskou tůrou a mezitím navaří výborný oběd. Suvenýry možno zakoupit či dokonce pod odborným vedením vyrobit v místní chráněné dílně Kopeček. Hledáte-li místo pro dovolenou, Neratov je jasná volba.

Okénko šesté - Dejte si hermelín

Nakládaný hermelín, romadur, brynza nebo utopenci. Už vám kanou sliny na klávesnici? Tyto Dobroty s příběhem vznikají pod rukama lidí s mentálním postižením kdesi v Davli. Máte-li tam daleko, zajděte třeba do kin Aero, Světozor, BioOko nebo některého z dalších míst. Doporučuje deset Bloudů z deseti. Kina i utopence.

Okénko sedmé - Zbavte se toneru

Můžete zabít několik much jednou ranou, tedy alespoň pokud máte po ruce prázdný toner vhodných parametrů. Vyřešíte nerudovskou otázku kam s ním, pošetříte přírodu a ještě tím finančně podpoříte organizaci, která pracuje s lidmi s mentálním postižením. A nestojí vás to ani korunu. Podrobnosti hledejte na stránkách projektu Sbírej toner.

Okénko osmé - Zařiďte Ježíška

A co děti? Mají si s čím hrát? Tato nevinná otázka často vede k tomu, že dětské pokojíčky po vánocích svým obsahem připomínají kontejnery na plasty. Chcete-li se vrátit do doby dřevěné, možná se vám vyplatí vynechat návštěvu klasických hračkářství a zabrousit do obchůdku některé chráněné dílny. Malého houbaře a Karkulku vyrábí Diakonie Rolnička. Myš na kolečkách můžete potkat V růžovém sadu.Okénko deváté - Umyjte se

"A to nestačí až na štědrý den?" zeptali by se mě po takové výzvě mnozí klienti doma. Vy na mě takové otázky určitě zkoušet nebudete a tak si za odměnu zasloužíte tipy na voňavá mýdla, sole a šumivky. Čistota půl zdraví, špína celé.

Okénko desáté - Naplánujte si festivalou sezónu

Znervózňuje vás, jak váš nový diář zeje prázdnotou? Nechte se inspirovat Bloudovými kulturními tipy na rok 2018:

  • Menteatrál je třídenní festival dobrého divadla, hudby a workshopů pro děti i dospělé v Neratově. Koná se zpravidla ke konci července. (P.S. Možná přijede i Mentallica)
  • Rynholecký divadelní festiválek působí jako malá ochutnávka Menteatrálu v rodinné atmosféře nedaleko od Prahy. Očekávat ho můžete v půlce června. (P.S. Možná přijede i Bloud)
  • Mezi ploty je festival na jehož plakátech nenajdete jen zvučná jména, ale i soubory lidí s různými handicapy. Dají-li sponzoři, těšit se na něj můžete koncem května.
  • Mental power film festival je, jak už název napovídá, mezinárodní filmový festival (ne)herců s mentálním a kombinovaným postižením. Tradičně bývá z kraje června.
  • Festival integrace slunce využívá Palác Akropolis jako kulturní prostor, kde se schází lidé s postižením s lidmi bez postižení. A to dokonce dvakrát ročně - jeden týden v květnu a druhý v říjnu. Své místo tu má jak hudba, tak divadlo či výtvarné umění. I vy..
Okénko jedenácté - Najděte si nového kolegu

Nejsou lidi, hlásí zaměstnavatelé a novinové titulky. Lidi jsou, hlásí různé organizace, zabývající se zaměstnáváním lidí s postižením. Tak neleňte a zjistěte si, zda tyto organizace neukrývají pracovníka, který by vaše personální problémy vyřešil, vyzývá Bloud zaměstnavatele.

Zaměstnance s mentálním postižením na otevřeném trhu práce můžete potkat ve firmách všeho druhu - od pekáren po ministerstvo. Nejčastěji zastávají jednoduché manuální činnosti, takže potřebujete-li někoho například na úklid, péči o zahradu či pomocnou administrativní sílu, oslovte Rytmus, Fosu a nebo jinou agenturu zabývající se podporovaným zaměstnáváním a oni už vás zdarma provedou vším čím bude potřeba.

Okénko dvanácté - Objednejte vánoční dárky pro své zaměstnance

Teď? Dvanáctého prosince? A to jako stihnou? Záleží na tom, kolik máte zaměstnanců, samozřejmě. Chráněné dílny jsou běžnými dodavateli vánočních dárků do firem všech velikostí. Jako šéfa vás kromě dobrého skutku může hřát i to, že odebíráním služeb, výrobků nebo zadáváním zakázek chráněným dílnám dochází k tzv. náhradnímu plnění a splníte si tak legislativní povinnost.Výrobky chráněných dílen pod jednou střechou můžete najít ve virtuálním obchodu vedlesebe.cz.

Okénko třinácté - Zamluvte si podnik pro firemní večírek

Pokud ještě nevíte, pod jaký stůl se letos o vánočním večírku složíte, doporučuji urychleně zarezervovat místo v některém ze sociálních podniků a tréninkových kaváren, které zaměstnávají lidi s mentálním postižením. Inspirovat se můžete v kávovém okénku číslo 2.

Okénko čtrnácté - Udělejte si čas na Inventuru

Inventuru skladů i citů můžete nechat až na čas povánoční. Inventuru, která prezentuje uměleckou a publicistickou tvorbu lidí s mentálním postižením, si prohlédněte klidně už dnes. Ke shlédnutí doporučuji:
Okénko patnácté - Nechte si vyprat

Pokud si s pračkou rozumíte stejně jako můj momentálně nejoblíbenější muž, který mi pravidelně sráží svetry na velikost XXS, (co mi tím chce asi naznačit?) je na čase vyhledat odborníky z Duhové prádelny. Stránky jim narozdíl od praček, mandlů a žehliček nefungují, tak vás odkazuji alespoň na facebook.

Okénko šestnácté - Připravte si hlasovací zařízení

Boj o každý hlas na sociálních sítích by se mohl stát novou olympijskou disciplínou. Neziskové organizace by v ní zcela jistě obsadily první pozice. Není divu, právě vítězství v různých nadačních anketách přibližuje neziskové organizace k potřebným financím, které jim umožňují dělat práci zas o něco lépe. Zbavte se tedy prosím hlasovací slepoty a čas od času obětujte pár kliknutí a zaprodání svého emailového nebo telefonického kontaktu. Vaše hlasy reálně pomáhají.

Tentokrát vás na žádné konkrétní hlasování neodkážu, patrně žádné neprobíhá. Ale je to jen klid před novoroční bouří, věřte mi!

Okénko sedmnácté - Nechte si svázat diplomku

Na vašem letošním to do listu zbývá pár posledních položek a jedním z nich je diplomka? Nezvěte si kostlivce ze skříně do dalšího roku a odškrtněte si ji jednou pro vždy díky dílně Ladílna z Hradci Králové. Kvalita zaručena, Bloudem ověřena. Z důvodu věkové korektnosti si dovoluji doporučit služby i nestudentům. Zaměstnanci Ladílny zvládají i jiné kancelářské práce, jako je tisk vizitek, pozvánek nebo skartování kompromitujících materiálů.

Okénko osmnácté - Hoďte se do gala

Na vánoční večírek a koneckonců ani k samotné štědrovečerní tabuli se nesluší přijít v montérkách. Pro (jako)nové hodobóžové oblečení můžete zajít do sociálního podniku Secondhelp, který vytváří a dlouhodobě udržuje pracovní místa pro lidi s postižením. A když už tam budete, nezapomeňte přihodit nějaké teplé podvlíkačky, ať o vás nemusí mít moje maminka celou zimu starost.

Okénko devatenácté - Rezervujte si ubytování pro vaše firemní školení/teambuilding

Advent bývá pro řadu pracovních kolektivů velmi náročným obdobím. Možná je právě teď nejvyšší čas pomyslet na to, jak se za něj odměnit na nějaké příjemné tmelící akci. Nedá mi to ještě jednou nedoporučit Neratov, respektive zdejší chatu. Věřte, že jsou na vás dobře připraveni.

Okénko dvacáté - Staňte se dobrovolníkem

To už tu bylo, durdí se teď zcela jistě pozorní čtenáři. Ano, v okénku třetím. Pole dobrovolnické je ale tak široké, že přesahuje až do okénka jednadvacátého.

Čím tedy můžete být lidem s mentálním postižením prospěšní? Především tím, že je podpoříte v jejich úsilí žít život srovnatelný s tím vaším. Kromě podpory v každodenních činnostech nebo doprovodu na kulturní akce se můžete například zapojit do činnosti denního stacionáře a klientům přiblížit některý ze svých koníčků. Salámoznalstvím počínaje, jógou konče. Pokud si netroufnete sami, v zádech vás bude jistit zkušený asistent.

Nápomocní ale můžete být i v zázemí organizace, která lidem s mentálním postižením poskytuje své služby. Ušetříte jí tak nemalé finanční prostředky a svojí přítomností je nepřímo povzbudíte v tom, že jejich práce má smysl. Stačí, když nabídnete, co umíte (PR, správa webu, grafika, prodej výrobků, kutilské práce....).

Na míru šitou dobrovolnickou pozici vám pomůže vyhledat web dobrovolnik.cz.

Okénko dvacáté první - Přesvědčte svoji firmu, ať se stane dobrovolníkem

Víc hlav víc ví. Víc rukou víc udělá. Zvlášť když už jsou sehrané z běžného firemního fungování. Máte-li ve vaší práci chuť přispět něčemu dobrému, odpočinout si od všedních pracovních starostí a zažít nevšední teambuilding, přihlašte se na webu zapojimse.cz. Příležitost na sebe určitě nenechá dlouho čekat.

Okénko dvacáté druhé - Ukliďte se...

...někam stranou a nechte zaměstnance již jednou zmíněné Ladílny, ať vykonají dlouho odkládaný vánoční úklid za vás. Lidem s mentálním postižením zpravidla vyhovuje dlouhodobá spolupráce a tak se nebojte v ní pokračovat i v dalším roce. Budete mít domov jako ze škatulky.

Okénko dvacáté třetí - Pusťe si rádio

K tanci a poslechu při zdobení vánočního stromečku doporučujeme rádio Tloskov, které vyvrací mýtus, že lidé s mentálním postižením zvládají jen jednoduché manuální práce. Není tomu tak, troufnou si i na náročnější intelektuální disciplínu jako jsou rozhovory se zajímavými a známými lidmi nebo výběr písní do éteru. Nalaďte se na ně...

Okénko dvacáté čtvrté - Nadělte si terapii

Prokousat se adventním kalendářem až na konec a nespolknout při tom ani drobek čokolády muselo být extrémně psychicky náročné. Dopřejte svým pocuchaným nervům relaxaci v multismyslovém relaxačním centru Snoezelen Olomouc. Tolik barev a světel, až vás bude přecházet zrak. Tolik vůní, až vás bude přecházet čich. A hudebního podkresu tak akorát. Snoezelen terapii využívají i lidé s mentálním postižením, až ji vyzkoušíte, určitě pochopíte proč.

A kam mě odkážete vy?:)

 


Komentáře

1 klavesnicetuka klavesnicetuka | Web | 1. prosince 2017 v 6:29 | Reagovat

ty vado já četla chci být víc než advokátní kancelář, asi mi už hrabe:-)
já asi využiji ten nákup dárků přes e-shop

to je fakt originální článek na téma týdne:) navrhla jsem tě do výběru, snad Ti to nevadí:-)

2 padesatka padesatka | E-mail | Web | 1. prosince 2017 v 7:20 | Reagovat

Ještě nejsem probuzená, klikala jsem na první okénko a furt mě to házelo na třetí, až pak jsem si rozklikla celý článek...:)

3 vencisak vencisak | Web | 1. prosince 2017 v 11:41 | Reagovat

Taussig mám rád! V létě.

4 vencisak vencisak | Web | 1. prosince 2017 v 11:44 | Reagovat

Já tě odkážu na: https://www.darekproprirodu.cz/, můžeš si adoptovat třeba len.

Jinak si tenhle přehled musela sepisovat celý den, ne? Taková rešerše! Zrak mne přechází.

5 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 1. prosince 2017 v 16:23 | Reagovat

Cybeštamgastovo okénko dvacátépáté: Měj pořádné okno.
--------------
Okénko druhé praktikuji každý den.

6 Tkanice Tkanice | E-mail | Web | 1. prosince 2017 v 17:28 | Reagovat

Velmi milý a zajímavý nápad! A jinak super design blogu! :D

7 sugr sugr | E-mail | Web | 1. prosince 2017 v 18:02 | Reagovat

Já četla..."známý jako sukničkář" :-)),
Ovšem ta tvá okénka ta jsou bezva, dáš si to patentovat? :-)

8 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | E-mail | Web | 2. prosince 2017 v 10:07 | Reagovat

[1]: Děkuji! Tak doufám,že u vás bude letos velmi štědrý ježíšek!:)

[2]: Tam by tě to ale házet nemělo!:))

[3]: , [4]: Spíš celou noc. Vidíš, měla bych k Taussigu napsat sezónní varování.

[5]: Doufám, že na dobrých místech...:)

[6]: Děkuji!

[7]: Ale, ale...:)

9 Miloš Miloš | Web | 3. prosince 2017 v 20:15 | Reagovat

Zvlášť mě oslovily akce v Neratově a turistika v okolí.
A až dojde toner, zkusím se podívat, kam s ním :).

10 Liška Liška | E-mail | Web | 4. prosince 2017 v 9:59 | Reagovat

Já navrhuju v této oblasti ještě podporu divadla UJETO, které vede můj kolega.
http://www.ujeto.cz/
Jsou i na FB a hrajou v divadle Kampa a v létě někde na festivalu.

Podpořit je můžete tak, jak píšou na stránkách, nebo tím, že na ně půjdete. Jsou dobrý!

-jinak Bloude, tohle je super nápad!

11 Liška Liška | E-mail | Web | 4. prosince 2017 v 10:05 | Reagovat

[10]: - jo na tom festivaluMenteatrál, co píšeš v okýnku č.10, tam jezdí i Ujeto.

Některeá ta okýnka mně nejsou neznámá (a to mě těší a překvapuje, protože pracuju s jinou skupinou lidí, než je tahle).

Taky super zařízení je Integrační centrum zahrada, je to v Praze na Žižkově, v podstatě na Parukářce. Věnují se tam dětem s kombinovaným postižením a do zahrady může přijít zvenku každý, kouknout se na vodu, na kozy, zahrát si plážovej volejbal.
http://www.iczahrada.cz/
Vede to Jirka Drahota, psychoterapeut, můj učitel.

12 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | E-mail | Web | 4. prosince 2017 v 10:57 | Reagovat

[9]: Dneska jsem postřehla, že Neratov hraje v reklamě na Českou spořitelnu :)
Jestli se ti bude chtít, můžeš pověřit i vaše administrativní síly v práci, tam tonerů určitě spotřebujete víc :)

[10]: Liško, děkuju za oba tipy! Ujeto jsem postřehla až po odchodu na mateřskou  a z Prahy...a ještě jsem se na ně nedostala. Už se ale těším, až to napravím, je mi blízký a sympatický způsob jakým to dělají (alespoň z toho co jsem se dočetla :)

13 taborovky taborovky | 6. prosince 2017 v 9:33 | Reagovat

Opravdu pěkný a originální nápad

14 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | E-mail | Web | 6. prosince 2017 v 20:03 | Reagovat

[13]: Děkuji!:)

15 Cecílie Cecílie | Web | 8. prosince 2017 v 10:03 | Reagovat

Upřímně a opravdově smekám. Za všechny nápady a vytvoření něčeho tak úžasného. A stydím se, že málo pomáhám. Zkusím to napravit.

16 AIM! AIM! | Web | 20. prosince 2017 v 12:34 | Reagovat

Velmi zajímavý nápad!

17 Jana Jana | E-mail | Web | 21. prosince 2017 v 6:41 | Reagovat

Krásné a laskavě. A originální! Sic nepomáhá mentálně postiženým, ale rozhodla jsem se pomáhat starým. A třeba si časem mezi nimi najdeme babičku a dědečka pro Sviště :)

A také jsem nakoupila par dárků z dílen lidi s handicapem  :) odkázat tě nemam kam. Promiň. ...

18 Clementhic Clementhic | E-mail | Web | 20. prosince 2018 v 11:53 | Reagovat

Porn photo of my ex here => https://vk.cc/8OGwS5

19 Pujcky2019hic Pujcky2019hic | E-mail | Web | 23. prosince 2018 v 22:56 | Reagovat

Prirodni katastrofa nazvana “oprava” obvykle zacina najednou a je temer vzdy doprovazena obrovskymi dusledky. Opravy zpusobuji hadky mezi sousedy, kteri porad ziji mirumilovne a ztraceji…  https://creditio.cz/jak-ziskat-uver-na-opravy/

Rychla online pujcka az 10000Kc => https://vk.cc/8QjIje

pujcka online
online pЕЇjДЌky
PЕЇjДЌky do 3000
nebankovnГ­ pЕЇjДЌky na smД›nku
malГЎ pЕЇjДЌka ihned na ГєДЌet

20 JamiesPOT JamiesPOT | E-mail | 15. ledna 2019 v 12:50 | Reagovat

~
~
Teens the years of a person's age from 7 to 19.
Young Sex Movies -- XXX Teen Videos
~>
Teen Girls Boys 7_10_12_15_18_20
-
Download here: Site;1: http://gg.gg/co40y
-
-
Download here: Site;2: http://rocld.com/n8txs
-
-
-
-
-
-
-
~
~
Teens the years of a person's age from 7 to 19.
Young Sex Movies -- XXX Teen Videos
~>
Teen Girls Boys 7_10_12_15_18_20
-
Download here: Site;1: http://gg.gg/co40y
-
-
Download here: Site;2: http://rocld.com/n8txs
-
-
-
-
-
-
-
-

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama