Únor 2016

Ve jménu kance

19. února 2016 v 10:54 | Bloud. Well Bloud.
Bude si vychutnávat sladkosti před obědem nebo jedině po o a přes to nepojede vlak?
Bude se sprchovat ve stoje nebo v sedě? A bude pak voda jenom ve vaně nebo i všude okolo? A vydrží se do ručníku utírat do poslední kapičky nebo za námi přiběhne polosuchý polomokrý?

Bude to výletník nebo gaučák? A když už vyrazí, sní si svačinu, oběd i druhou svačinu za prvním rohem nebo ji večer vytáhne netknutou z batůžku?
Bude si dělat palačinky na slunečnicovým nebo na oliváči?
Bude steakovat very well done nebo medium?
A těstovinovat al dente nebo no dente?
A pudink mi bude vařit na sporo nebo na plnej ceres?
Bude držgešle nebo bude rozhazovat peníze jak večerníček noviny?
Bude v přístupu k vyškrtaným zápalkám spíš Jaromír nebo předseda?
Bude skaut nebo out?

Jak vidno, Otylova budoucnost je plná otazníků. Jednu tečku jsme ale s mým momentálně nejoblíbenějším mužem přeci jen našli. Otyl bude kancoláskař. Pracujeme na tom už od kolébky:

Ekohrátky o krok zpátky

2. února 2016 v 11:17 | Bloud. Well Bloud. |  Co mi hrb nebere
V pravé ruce hák, v levé igelitový pytel, na hlavě čelovka. Je krátce po setmění a roj ozbrojených světlušek se vydává na tour de kontejner. Žlutý plastový. Třídění je totiž hra, jak praví motto jednoho z pozoruhodných projektů města Bloudov. V tomto případě dokonce noční a bojová.

Má líbivý cíl - ušetřit. A jednoduchá pravidla. Každý kdo se jí chce zúčastnit si u místní odpadové inženýrky vyzvedne dva igelitové pytle (žlutý na plasty a modrý na papír, jeden bez druhého vám nevydají) a arch s čárovými kódy. Ústředním motivem jeho života se od té doby stává sběr odpadu. Čím více ho do pytlů vytřídí a následně donese do sběrného dvora, tím vyšší slevu na roční poplatek za svoz získá.
Za kilo plastů 1,50 Kč, za kilo papíru 40 halířů. Bystřejší si spočítají, že papír se vyplatí vozit na výkup do sběru (1,50 Kč/kg) a tak modrý pytel zmuchlají a nacpou do žlutého. Maximální možná sleva je 250 kč na rok a osobu. Chce-li tedy jedinec zvítězit na plné čáře, měl by nasbírat 166 kilogramů plastů. Chce-li zvítězit čtyřčlenná rodina....