Únor 2015

Mentosky nejsou...

9. února 2015 v 1:44 | Bloud. Well Bloud. |  Momentality
Mentosky
...ale lidi. S mentálním postižením.

Děti
"Vždycky jsem chtěla pracovat v mateřské škole, vaše organizace je pro mě jasnou volbou!" zaznívá často v motivačních dopisech na místo asistenta v sociálních službách pro dospělé lidi s mentálním postižením. Míří rovnou do skartovačky a je velká škoda, že spolu s nimi nemůžeme vyskartovat i tenhle zažitý postoj. "Ráda bych pracovala s vašima klientíčkama, protože jsou jako maličký dětičky a ty já ráda!" slýcháme u pracovních pohovorů - "Já zas rád knedlíky" reaguje na podobná moudra s oblibou náš 60letý klient, v očích paní dítě. "Já ti je uvařím," zatyká mu neomylně babizna a v tu chvíli litujeme, že nemá konfekční velikost A4.


Sněhuláci
Kluci mají penis, holky mají vagínu. A sněhuláci? Ti jsou na tom stejně jako řada lidí s mentálním postižením. Na první pohled to zkrátka nepoznáte. Na krátko střížené vlasy, vyplandané tričko, šusťáky. Jeden jako druhá. Bezpohlavnost jak vyšitá. Možná relikt dob minulých, kdy ústavy sociální péče měly jednu kadeřnici a jednoho nákupčího oblečení pro všechny. Možná pohodlnost ("Radko, vy jste ostříhaná! - "Jo, na kluka" - "Takhle jste to chtěla vy?" - "Máma. Abych si to nemusela česat.")
Mentálně postižení kluci mají penis, mentálně postižené holky mají vagínu. A je dobrý, aby to věděli. Ze stejného důvodu, jako to o sobě víme my.

Pouliční baviči
Kývání, křik, slintání, prskání, vyplazený jazyk, špatná koordinace pohybů, vady řeči, vykřikování sprostých slov. To všechno může být přidruženým projevem mentálního postižení a příčinou všeobecného pobavení. A taky důvodem, proč hloupí lidé vytáhnou chytré mobilní telefony a dají tak vzniknout virálním videím. "Velkej bič a malej dvůr!" ztrestal by je náš klient Čenda.

Zvířátka v ZOO
Čas od času se z poza dveří naší organizace ozve: "Nenechte se rušit, my jenom nahlédneme!" Efekt je samozřejmě zcela opačný. Hlas návštěvy (sponzora, novináře či jiného podporovatele) pak zpravidla napoví: "Dělejte to co normálně!", což bývá výzva pro nás asistenty, abychom pozornost klientů strhli zpátky k loupání brambor. "Ááách", "Jééé!" "Jůůůů" začnou se ozývat zvuky tak dobře známé z komentovaného cvičení lachtanů, jen co první slupka dopadne na noviny. Už chybí jen podrbat šikovnější loupače za ouškem, což si některé dámy staršího věku nakonec doopravdy neodpustí.
Někdy dojde i na krmení zdravé zvěře. To když příchozí přinesou přebytky vánočního cukroví se slovy "Ať z toho života něco mají." Klienti pak za mnou chodí a říkají: "Bloudičko, dej si. Já hubnu do plavek, k moři, víš?" No tak dík!

Uzavřená společnost
"Chceme žít s vámi" snažila se spoustu let tvrdit naše oblíbená televizní stanice Nova. Ono chtění smrskla do jednoho odpoledne v roce a do O2 arény, kam sezvala tisíce lidí s postižením, sourozence Gondíkovi, Michala Davida a taky Terezku Pergnerovou. Vybraná společnost. Nezbývá než doufat, že i tahle cesta do pekla byla původně dlážděna dobrým úmyslem a že si tenkrát hlava zhasnutá řekla něco ve smyslu "nejlíp jim je mezi svýma". Je. Když mezi ty jejich patříte i vy. Jedině tak totiž můžou získat to, co mezi stěnama domovů pro osoby se zdravotním postižením prostě chybí.A teď? Teď se nabízí otázka, jací tedy jsou. Každý jiný. Každá jiná. Jděte je poznat. Třeba sem:


Kroužkovací manévry

4. února 2015 v 22:42 | Bloud. Well Bloud.
Vůně smaženého řízku, odleželého bramborového salátu a rumového aroma co vás praští do nosu, když otevřete krabičku s vosíma hnízdama. (Vánoce alá Bloud v letech 1986 -2012)


Zrychlené, nepravidelné bušení srdce, prudké změny nálad a ještě prudší změny pozornosti, zpocené ruce, učůraný měchýř. Zkrátka stres par excellence. (Vánoce alá Bloud v letech 2013 - ...)

... a nůžky se rok od roku stále více rozevírají přímo úměrně tomu, kolik s každým štědrým večerem přibyde zasnoubených statusů Bloudových facebookových přátel, o kolik se zvýší frekvence zvídavých pohledů staré paní Bloudové hledajících zlatý kroužek a o kolik zesílí tikot biologických hodin jejího momentálně nejoblíbenějšího muže. Odečtěte si k tomu všemu její věk (2015-1986) a...ano, teď je ta správná chvíle na uklidňující podrbání za hrbem. "Under pressure," pozpěvuje si nervózně Bloud a věrně tím vystihuje svoji situaci.