"Debil, blbeček, debil, blbeček, debil, blbeček...

19. února 2012 v 19:59 | Bloud. Well Bloud. |  Co mi hrb nebere
...akorát támhle vzadu, to je snad jediná výjimka, sedí dva blbečci vedle sebe!" pravil klasik před drahným časem.

Kdyby ale vyšetřoval ztrátu třídní knihy dnes, v době hyperkorektní mluvy, zněla by tato notoricky známá hláška trochu jinak. Tak: "Člověk s lehkým mentálním postižením, člověk s těžkým mentálním postižením, člověk s lehkým mentálním postižením, člověk s těžkým mentálním postižením, člověk s lehkým mentálním postižením, člověk s těžkým mentálním postižením, akorát támhle vzadu, to je snad jediná výjimka, sedí dva lidé s těžkým mentálním postižením vedle sebe!"

Ztratila by tím na kadenci, stejně tak jako debil a blbeček ztratili v průběhu věků na svém původním významu.

Když se debil společně s imbecilem a idiotem (známým též pod označením blbec) objevili poprvé, měli docela slušné ambice. Nahradit ne úplně mile znějící výraz staatskripl, který označoval občany mající nárok na státní sociální rentu. Nové pojmy ale nebyly potřeba jenom proto, že z původně neutrálního slova staatskripl se brzy vyklubala nadávka skloňovaná nejen ve větě "ty jeden podělanej staatskriple!" Potřeba byly především proto, že rozvíjející se lékařská/sociální/pedagogická péče potřebovala znát přesnější diagnózy oněch kriplů, páč podle výše renty se odpovídající odborné postupy volí těžko, že jo?


Naše známá trojka se na stránkách učebnic a diagnóz neusadila hned. Klasifikací, které si chtěly rozdělit inteligenčí pásmo od IQ 69 směrem dolů bylo asi tolik, jako významných psychopedů v naší historii. Debil, idiot a imbecil se ale nakonec dočkali a ohřívali se na pomyslném speciálně pedagogickém výsluní celkem dlouho.

Jenže. Když lípnete pomyslnou idiotskou nálepku na čelo někomu, kdo se od poslechu a často i od pohledu liší od majoritní společnosti v ne zrovna kladně hodnocených aspektech, tak si koledujete o to, že se idiocie (i s debilitou a imbecilitou, samosebou) v dané společnosti rozmnoží. Schválně si spočítejte, kolik lidí ve svém okolí byste označili za debily. A IQ kolika z nich se může pohybovat pod onou 69tkovou hranicí?

Z odborné diagnózy se postupem času stala hojně užívaná slova s negativní konotací. Není divu, přeci jenom zněla dost úderně.
A tak si speciální pedagogové mohli začít zpívat spolu s Mňágou a Ždorp o tom, že :

"nikde nikde nikde
nenajdu to slovo
nikde nikde nikde
nenajdu to slovo

nikde nenajdu to slovo
kterým bysem všechno řek"

...a přitom nikomu nenadával. Nakonec však našli, moji rádcové, našli. Debily, idioty a imbecily nahradil lehce mentálně retardovaný, středně těžce mentálně retardovaný a těžce mentálně retardovaný a jako bonus i hluboce mentálně retardovaný. To se ukázalo jako krok správným směrem. Přeci jen když chci někoho v afektu urazit, tak nebudu v paměti lovit diagnostická trojsloví - to už radši vezmu za vděk skotem.

Po nějakém čase, ale komusi v hlavě blýsklo, že People first! a že říkat někomu názvem jeho diagnózy není zrovna projev toho pravého ryzího člověčenství (zdravím pana doktora Vojtka z UHK)1. Z lehce mentálně retardovaného se stal člověk s lehkým mentálním postižením, ze středně těžce mentálně retardovaného se stal člověk se středně těžkým mentálním postižením a čtenář, který nemá diagnózu těžké mentální retardace si jistě doplní, jak to bude dál.

Toliko k aktuálnímu českému pojmenování těch samých lidí, kteří by dříve byli nazváni debilama, idiotama a imbecilama.

Za malou (a koneckonců i za velkou) louží jsou ale zase o krok dál a pejorativním nádechem tam nasákl i pojem člověk s postižením. Lidé z výše zmíněného hnutí People first iniciovali, aby byl legislativně uzákoněný pojem people with learning diffulties - tedy lidé s obtížemi ve vzdělávání. Ono hnutí sdružuje právě osoby s obtížemi ve vzdělávání (tedy lidi s mentálním postižením, mentálně retardované, debily) a oni sami si určili, že tohle označení jim vyhovuje nejvíc. Bylo to v roce 1994 ve Velké Británii a ono označení už prosakuje i do českých učebnic a propagačních materiálů.

Bloudova hypotéza zní, že za nějaký čas se z člověka s obtížemi ve vzdělávání stane prostě a jednoduše člověk.

Blouda trochu mrzí, že to pravděpodobně bude jenom proto, že to zní líbivějc a ne proto, že by majoritní společnost opravdu dokázala vnímat onoho ex-debila jako plnohodnotného spoluobčana s právem na důstojný život ve všech jeho možných aspektech. Důstojným bydlením počínaje (přičemž domov nevzniká tím, že ústavy sociální péče přejmenujeme na domovy pro osoby se zdravotním postižením), možností pracovního uplatnění pokračujíce a právem na partnerský život nekonče (doporučuju článek Jak zabít lásku prášky od Petra Hynka).

A nebo se Bloud plete? Co by se podle vás stalo, kdyby ze společnosti vymizeli lidé s postižením (ať už mentálním, zrakovým, sluchovým nebo tělesným) a všude byli jenom lidi?

  • Zmizí z plakátovacích ploch roztomiloučcí downíci vybízející k zaslání DMS? (Protože stát umožní občanským sdružením, potažmo samotným lidem (s postižením) fungovat i bez toho, aby museli sebe a své uživatele stavět do role těch s nataženou žebrající rukou.)
  • Až půjdu s takovým člověkem jakožto asistentka nakoupit, bude paní prodavačka už konečně mluvit přímo s ním? A nebo navzdory x upozorněním pořád se mnou? A odtáhne si mě zase stranou, aby mi řekla, že mě sice obdivuje (za co proboha?), ale že jsem moc mladá na to, abych ztrácela čas marnou prací?
  • Budou společenství vlastníků bytů přístupnější tomu, aby v jejich domě vznikaly chráněné byty? Nebo těm remcalům nebude nikdy konec?
  • Budou firmy zaměstnávat lidi (s postižením), protože to pro ně bude samozřejmost? A nebo to bude stále jen kvůli splnění povinných kvót? A přestanou jim pak kolegové dávat sežrat fakt, že jsou ve firmě zaměstnáni jenom díky pozitivní diskriminaci?
  • ....

A nebo zůstane všechno při starém a my se jenom budeme plácat po ramenou, jak libozvučně se to oslovujeme?

(Článek vznikl jako volná asociace na téma terminologie blogerů s literárníma ambicema)

1 pro pořádek - tomu se v hlavě neblýsklo :)
 


Komentáře

1 Milovnice žiraf Milovnice žiraf | Web | 19. února 2012 v 21:47 | Reagovat

Výborně jsem se pobavila :-)

2 Zuzka Zuzka | Web | 19. února 2012 v 22:20 | Reagovat

Moc pěkně napsané. Ale tohle přejmenování se netýká jen mentálních retardací, ale třeba i pervezí v psychiatrii, kterým se teď říká parafilie a možná, že už ani dnes už takhle ne. :o)

3 luga luga | Web | 5. března 2012 v 10:29 | Reagovat

Vyborne! A k tomu pridu este angloizmy!

4 informal wedding dresses informal wedding dresses | E-mail | Web | 18. ledna 2013 v 11:54 | Reagovat

There are some attention-grabbing cut-off dates on this article however I dont know if I see all of them middle to heart. There's some validity but I will take maintain opinion until I look into it further. Good article, thanks and we would like extra! Added to FeedBurner as nicely
http://www.movedress.com/cocktail-dress-function-occasion.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama