Dýdžeje na dětských oslavách dělám od jakživa! - II.

6. září 2011 v 19:45 | Bloud. Well Bloud. |  Kulturistika
... ale teprve s dobrou muzikou to má šťávu! To jsem se vám snažila tvrdit už v článku numero uno, kde jsem vám jako alternativu ke kinder mainstreamu představovaném božskou Dádou, ještě o něco kýčoidnější a bez odpuštění připitomělejší Míšou Růžičkovou nebo Maxim Turbulenc nabídla první čtveřici českých autorů, které se do svého dýdžejského kinder setu rozhodně zařadit nebojím. Dneska v rámci tématu týdnu zašátrám do tvorby sourozeneckých kolektivů...

První na paškál přichází geniální bratři v košilích - bratři Ebenové. Dětem dost možná zachutnají některé kousky z Chlebíčků, jakožto i z jiných alb primárně určených pro dospělé. Není se čemu divit. Melodie hravé, vynikající slovní akrobacie a příchuť (dů)vtipné kaše... chutná to nám, proč by nemohlo i (našim) dětem. Speciálně pro jejich apetit ale tahle trojka vytvořila delikátní spojení vyprávěných pohádek bratří Grimmů s písňovým doprovodem bratří Ebenů (Pohádky bratří Grimmů s písničkami bratří Ebenů, Supraphon)
A když už jsem v tom, nedá mi to nedoporučit vám sólo počin Marka Ebena zaštítěný divadlem Viola - Kocour Modroočko. Protože...no však si to sami poslechněte.
na ukázku alespoň třetinu tria, neb ani youtube neobsahuje všechno :)

Folkem šmrncnuté je i další sourozenecké a zároveň mateřské duo - Sestry Steinovy. Jejich mateřský hlas tvrdí, že: "jsme mámy, a tak víme že dnešní děti potřebují znát kromě Mozilly a iPodu i tajemství pěšinek, po kterých chodíval mysliveček za svou milou, nebo širokých hlubokých vltavských tůní…" a jejich hudební hlas na tuto myšlenku dovedl zareagovat albem lidových písní Měsíček svítí a aby toho nebylo málo, tak ve spolupráci s malířkou Terezou Říčanovou vytvořily i fešný zpěvník. Pod pojmem lidové písničky si ale nepředstavujte paskvily alá Eva a Vašek, nýbrž lidovou klasiku jako Kalamajka nebo Když se ten Talínskej rybník naklání - příjemně, hravě, někdy i úsměvně zaranžovanou tak, aby k sobě dokázala připoutat jak děti, tak dospělé.
měsíčkové písničky jsou na youtube rovněž k nedostání, tak alespoň na ochutnávku Steineovic tvorby

Nu, a pak tu máme sourozence, kteří sice (možná jen prozatím) žádné dětské album nevydali, nicméně určité zárodky takovéto tvorby u nich rozpoznali, anebo možná teprve rozpoznají, kompilátoři různých výběrových alb (jako například Bongo BonBoniera - kterým ale bude věnovaný zvláštní článek. časem.)
Patří mezi ně například:

Dva - smíšený sourozenecký tým Markéty a Mirka Kratochvílovic, které je hozeno tak trochu akusticko - elektronicky. Toho si můžeme všimnout i na písni Pingu Hop, který sice nemá ambice dělat pravou ruku logopedovi a nebo nějakému rozvíječi slovní zásoby, nicméně pobaví...

Slůvko bratři se nachází mimo jiné i v uskupení Bratři Orffové. A tato dvě slůvka se zase nachází mimo jiné na albu Havěť všelijaká (kteréžto vám také čase představím podrobněji) a to konkrétně u Písně pro Alenku - nazpívané společně s Ivou Fruhlingovou. Ani tato píseň bohužel není na youtube a tak alespoň píseň o jiné havěti:


Bratři Homolové a jejich wohnoutí "bratři" zase složily písničku pro malé špindíry. Doporučuji k využití na táboře, v rámci akce "mytí hrou". Koneckonců k tomu vybízí i oficiální videoklip:


Tádydádydá, a to je všechno přátelé... A nebo možná také ne. Pokud máte tušení o nějaké jiné nepitvořící se sourozenecké skupině, která složila dětem libou písničku, upozorněte mě prosím v komentářích.
A stejně jako minule Bloud apeluje:
"Máte-li po ruce malý caparty, využijte příležitosti a zkuste ohýbat proutek dokud je mladý. Ať už jste v pozici rodiče, staršího sourozence, učitelky, družinářky, vychny a nebo vedoucí nějakého zájmového kroužku, vyberte si, co je vašemu uchu libé a pokud vás to nadchne, nadchněte pro to děcka. Vyčísněte jim číro, vytvořte si hudební nástroje z toho co dům dá, z postele si udělejte pódium, z lampiček reflektory, natočte k písničce videoklip...kreativitě se meze nekladou. Interpretům, kteří si myslí, že jejich posluchači jsou pitomečci bez vkusu a názoru a že rodičů, kteří vkus také postrádají je většina (a skoro to tak podle prodejnosti alb i vypadá)..těm meze klaďme."
 


Komentáře

1 uajiii uajiii | Web | 7. září 2011 v 13:49 | Reagovat

Dva má ráda i Fagi na fb, pokud se nemýlím:)
Možná jsem slyšel jejich koncert, ale bůhví, zda není víc muzikantů hrajících po dvou...

2 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | Web | 7. září 2011 v 13:52 | Reagovat

Nemýlíš! Fagi i celé divadlo Dno! A tobě uděluji řád Velkého Fagi znalce!

3 vestec vestec | Web | 13. ledna 2012 v 6:11 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama