Přes matný sklo - Petra Hůlová

2. července 2011 v 11:41 | Bloud. Well Bloud. |  Kulturistika
1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Protože o paní Petře Hůlové se mluví. Mluví se o ní hodně, píše se o ní hodně...a přesto jsem s "ní" ještě neměla tu čest. A co hůř, nemá s ní čest asi ani spousta spoluobčanů z našeho městysu, protože v přihrádce za písmenem há v naší městské knihovně se dá vždycky najít skoro celé její dílo. A tak jsem vzala paní, co vidí přes matný sklo na výlet.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
rodinná sonda
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
sebeklamat
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Pud sebezáchovy velí, se od obou ústředních postav distancovat. Kdo by se taky chtěl dobrovolně vidět jako na cokoliv rezignovaný něcomálo(možnávíc)přestřicátník a nebo jako "vyšeptaná" matka. Ale něco, z čeho mě mrazilo a připomnělo rodinné kostlivce, tam je!
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Vyšvihávám autorku za odvahu, že novelu veřejně označila za "stylizovaný portrét vlastní rodiny". Vyšvihávám jí i za to, že takto portrétovala jestli dobře počítám ve svých pětadvaceti letech a zvládla to tak, že jsem jí věřila pohled matky i syna. A v neposlední řadě ji vyšvihávám za to, že portrétovala takovým čitelným způsobem.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Za přiznání se k tomu, že příběh byl inspirovaný skutečností, bych ale autorku zároveň "sešvihala" ...být onou rodinou.
 


Komentáře

1 edithhola edithhola | E-mail | Web | 12. července 2011 v 16:23 | Reagovat

Kristepane, co schováte vy, že byste sešvihala za odkrytí rodinného tajemství Hůlovou, Boučkovu, matky na MD, ... Dobré dětství by mělo vést k neposuzování, soucitu, tolerantnosti jinakosti ... Postrádám to u vás .. Nebo se mýlím? Nebo chcete zvýšit návštěvnost kritikou druhých?

2 Bloud. Well bloud. Bloud. Well bloud. | Web | 3. srpna 2011 v 21:56 | Reagovat

"sešvihala". A správně jste odhalila, že něco "schovávám", ale jelikož jsem byla vychovávaná pod heslem "co se doma upeče, to se doma sní", tak si to s dovolením nechám pro sebe.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama